Münzen & Medaillen GmbH
Münzen & Medaillen GmbH, E-Auction 2

Ancient, German and World Coins, Numismatic Literature

Fr, 12.11.2021, from 6:00 PM CET

Imperatorische Prägungen.
Marcus Antonius und Octavianus, Denar des Quästors M.Barbatius, 41 v. Chr. M.ANT.IMP.AVG.III.VIR.R.P.C.M.BARBAT.Q.P. Kopf des Marcus Antonius n. r. Rv. CAESAR.IMP.PONT.III.VIR.R.P.C. Kopf des Octavian n. r. 3,98 g. Cr. 517/2, Syd. 1181. Dunkle Patina..

Schön-sehr schön

Price realized 340 EUR 11 bids
Starting price 120 EUR
Estimate 150 EUR