Solidus Numismatik

Auction 99  –  29 May 2022

Solidus Numismatik, Auction 99

Literature

Su, 29.05.2022, from 5:00 PM CEST

Monographien. Bibliophile Werke. Berch, C.R.

Beskrifning öfwer swenska mynt och kongl. skådepenningar, som til denna tid, antingen i stora cabinetter wärkeligen äro gömde, eller i böcker finnas afritade: tillika med efterrättelse om hwad i fremmande länder, med och emot Swerige, under någon stempel utkommit: hwarjemte följer förtekning på de, öfwer inhemske enskilte personer, präglade minnes-märcken. Upsala 1773. 16, 373 S. Halbleder, bestoßen, im oberen Teil Wasserschaden.

Starting price 220 EUR