Charles III (1759-1788)
8 Reales. 1779. POTOSÍ. P.R. 27,04 grs. Pátina oscura e irisada. EBC+. / Dark and iridescent patina. Choice extremely fine. AC-1176; Cal-980. Ex Ponterio - Diciembre 1986, n. 483.
Price realized | 750 EUR |
Starting price | 200 EUR |