Rzeszowski Dom Aukcyjny

Auction VII  –  10 - 11 April 2021

Rzeszowski Dom Aukcyjny, Auction VII

Ancient, Russian, Polish and World Coins and Medals, Banknotes, Badges

Part 1: Sa, 10.04.2021, from 10:00 AM CEST
Part 2: Su, 11.04.2021, from 12:00 PM CEST

II Rzeczpospolita, 5 złotych 1928, Nike, BZM Ładny egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym w tle. Dobrze zachowane detale z nieznaczną nieświeżością najwyższych partii rysunku. Pojedyncze skaleczenia i zarysowania rysunku oraz tła. Urody nadaje delikatna, nierównomierna patyna o brązowym kolorze. Jedna z najciekawszych typologicznie i historycznie monet II RP, która z uwagi na szybką dewaluację pieniądza została wycofana z obiegu już w 1934 roku. Awers: orzeł państwowy wzoru z 1927 roku, niżej napis 5 ZŁOTYCH 5 i rok.  Rewers: postać Nike w prawo, nad nią napis RZECZPOSPOLITA POLSKA, pod fałdą tuniki herb Kościesza - znak Mennicy Państwowej w Warszawie, na pod boginią inicjały projektanta - E.W. (Edward Wittyg). Obrzeże: napis SALUS-REIPUBLICAE-SUPREMA-LEX ułożony w kierunku awersu;
Moneta bita w srebrze .750 o średnicy 33 i wadze przepisowej 18 g;
Nominał wprowadzony reformą z 11 stycznia 1924 roku niewprowadzony do obiegu aż do 1928.  Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 1924 roku monetami srebrnymi można było spłacać zobowiązania do kwoty maksymalnie 100 złotych. Rewers według projektu znanego rzeźbiarza Edwarda Wittyga autora m.in. pomnika Lotnika w Warszawie. Moneta obiegała do 1934 roku, kiedy została wycofana na mocy rozporządzenia Prezydenta RP.  Ponadprzeciętny egzemplarz.
Reference: Parchimowicz 114b, Fischer OB 013, Chałupski 2.22.2.a. (R)
Grade: XF Polen, Poland

Price realized 467 EUR
Starting price 217 EUR