Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 21  –  26 October 2019

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 21

Polish, Russian and World Rarities

Sa, 26.10.2019, from 9:00 AM CEST

Wladyslaw IV Vasa
POLSKA/ POLAND/ POLEN/ POLOGNE / LITHUANIA/ LITAUEN

Wladyslaw IV Waza. Taler (thaler) 1641, Torun Ex. Karolkiewicz Collection - RARITY R6
Aw.: Półpostać króla w prawo, w zbroi z koronkowym kołnierzem. Ramię przewiązane szarfą dowódcy z ozdobną kokardą za ramieniem, w dłoniach miecz oparty o ramię i jabłko królewskie. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-41, u dołu inicjały M-S (Melchior Schirmer). W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVITATIS THORVNENSISBardzo rzadki talar toruński, po raz pierwszy w ofercie przez ostatnie 15 lat. Talary tego wzoru wybijano pod zarządem M. Schirmera, charakteryzują się stojącą półpostacią króla.Ładny egzemplarz. Wiekowa, delikatna kolorowa patyna. Wspaniale zachowany anioł i brama na rewersie.Numizmat pochodzi z legendarnej już kolekcji H. Karolkiewicza. Kopicki 8284 (R4); Davenport 4374; H.-Czapski 1829 (R2); Gumowski 929/930; Karolkiewicz 2288 ; CNCT 1533 (R6)
Waga/Weight: 28,58 g Ag Metal: Średnica/diameter: 45 mm
Stan zachowania/condition: 2-/3+ (EF-/VF+)

Price realized 35'000 PLN
Starting price 10'000 PLN