Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 19  –  16 - 18 March 2019

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 19

Polish, Russian and World Rarities

Part 1: Sa, 16.03.2019, from 9:00 AM CET
Part 2: Su, 17.03.2019, from 9:00 AM CET
Part 3: Mo, 18.03.2019, from 5:00 PM CET

Sigismund III Vasa
POLSKA/ POLAND/ POLEN/ LITHUANIA/ LITAUEN

Sigismund III Vasa. Ducat (Dukaten) 1595, Danzig
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III – D G REX POL ET SVE D P PRVRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą monogram PK (Philipp Klüwer), przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95Bardzo rzadka odmiana dukata gdańskiego z tytułem króla Szwecji, odmiana z PRV na awersie, dodatkowo z PK pod mieczem w znaku menniczym a CIVI pod lewym zakończeniem tarczy. Odmiana notowana tylko w jednym zbiorze prywatnym. Notowana zaledwie dwa razy na aukcjach. Piękny egzemplarz, wspaniała wiekowa kolorowa,czerwono-pomarańczowa patyna. Niestety delikatnie gięty. Wspaniale zachowane detale. Bardzo duża rzadkość w takim stanie zachowania. Kopicki 7517 (R4); Friedberg 10; Kaleniecki s. 156, H-Cz. - ; Friedberg. 10; Tyszkiewicz. 20mk ; Złoto Wazów (TI) 33a (R5)
Waga/Weight: Metal: Średnica/diameter:
Stan zachowania/condition: 1-/2+ (UNC-/EF+)

Price realized 40'000 PLN
Starting price 25'000 PLN