Jan II Kazimierz, Ort Lwów 1656 Moneta z wyraźnym niedobiciem, a jednocześnie w miejscu wybicia o pięknej świeżości i reliefie, szczególnie rewersu. Dobrze oddająca realia tej emisji, w okresie wojennego pośpiechu.
Odmiana określana przez Igora Szatalina stopniem rzadkości R5. Wyróżniająca się legendą awersu zakończoną 8, błędem SVHC na rewersie i orłami drugiego wariantu (duże, z uproszczonymi piórami).
Historia tej emisji rozpoczyna się po bohaterskiej obronie Lwowa przed oblegającymi go wojskami moskiewskimi i kozackimi. W czasach, gdy pod naporem Szwedów upadały kolejne miasta Korony, to właśnie zwycięski Lwów stał się celem podróży króla Jana Kazimierza. Po dotarciu do miasta w lutym, już 1 marca 1656, z potrzeby opłacenia wojsk, wydał uniwersał nakazujący otworzenie mennicy. Srebro na emisję monet (ortów i szóstaków) pozyskano z zarekwirowanych sreber ze skarbców kościelnych, rozpoczynając bicie monet 15 maja, a kończąc je zaledwie 37 tygodni później!
Wybite wówczas monety charakteryzują się słabą jakością wykonania, co jest charakterystyczne dla emisji wojennych. Warsztat zorganizowany we Lwowie nie zatrudniał mincmistrzów, a miejskich rzemieślników. Monety bito starą metodą, stemple cięto z ręki, w pośpiechu, stąd ich duża różnorodność. Czynniki te przełożyły się na raczej słabą czytelność i zły stan zachowania krążących w handlu egzemplarzy. Zwykle są to monety silnie niedobite, krzywo wybite lub ze zdwojonym biciem, produkowane z wadliwej blachy.
Reference: Szatalin LW56-I-2 (R5)
Price realized | 1'190 EUR |
Starting price | 120 EUR |