Jan II Kazimierz, Ort Toruń 1650 HDL - pierwszy - rzadkość
Jeden z najrzadszych roczników ortów toruńskich z czasów panowania króla Jana II Kazimierza. Pierwszy rocznik miejskich ortów bitych w Toruniu. Wytłoczony po uchwaleniu nowej ordynacji menniczej w maju 1650 roku. Ordynacji, która znosiła zakaz bicia monety innej niż talary i dukaty.
Bardzo rzadko spotykany w handlu. O rzadkości 1650 roku może świadczyć fakt, że w dotychczasowej 15-letniej historii firmy, aż do tej aukcji, nigdy do nas nie trafił, a oferowaliśmy już Państwu m.in. dwa 1667. Niewielkie uszkodzenie powierzchni w polu przed portretem (mennicze?). Detale reliefu zachowane dobrze, patyna starego zbioru.
Grade: VF/VF+
Reference: CNCT 1601 (R6), Kopicki 8314 (R5), Kurpiewski 987 (R5), Tyszkiewicz 12 mk
Price realized | 1'920 EUR |
Starting price | 1'750 EUR |