Al-Andalus and Islamic Coins The Zengids of Syria Dirham. HALAB. ALEPPO. 3,33 grs. AE. Pátina arenosa. ESCASA. A-1850 ; Whelan Type II 202-5 ; S&S-Type 73. MBC-.