Silesia, Duchy of Liegnitz-Brieg-Wohlau, Johann Christian and Georg Rudolph, 1/2 Thaler Reichenstein 1607 - EXTREMELY RARE Extremely rare Silesian 1/2 thaler from Reichenstein mint from 1607. Coin appears on the auction market for the first time.
The coin belongs to the best collections of Silesian coins in terms of rarity. Good detail. Corroded surface.
Obverse: two busts, facing each other
D G IOAN CHRIST ET GEOR RVD FRA
Reverse: coat of arms of the Duchy of Liegnitz-Brieg-Wohlau in shield, with three helmets with labras and jewels, an Eagle at the top
DVC SIL LEG ET BREGEN
Diameter 33 mm, weight 14.19 g
Ekstremalnie rzadki półtalar śląski z mennicy w Złotym Stoku z roku 1607. Przeglądając dostępne archiwa internetowe nie znaleźliśmy na przestrzeni wielu ani jednego notowania na światowym rynku aukcyjnym. Wynika z tego, że prezentowany egzemplarz będzie pierwszym notowaniem w historii. W Polskich zbiorach muzealnych półtalar 1607 znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kopicki w swoim katalogu przyznał tej pozycji stopień rzadkości jedynie R4 i to w ogóle nie pokrywa się z jej występowaniem w handlu. Egzemplarz z dobrym detalem. Ślady korozji. Pozycja do najlepszych pod kątem rzadkości kolekcji monet śląskich.
Awers: dwa popiersia, zwrócone twarzami do siebie D G IOAN CHRIST ET GEOR RVD FRA
Rewers: herb księstwa legnicko-brzesko-wołowskiego w tarczy, z trzema hełmami z labrami i klejnotami, u góry Orzeł
DVC SIL LEG ET BREGEN
Średnica 33 mm, waga 14.19 g
Pan Eugeniusz Salwach na swoim blogu o mennicy w Złotym Stoku pisze tak: '...Zadłużone miasto wykupił od wierzycieli w 1581 roku Wilhelm Rosenberg czeski magnat i dyplomata na dworze austriackim. Za zgodą cesarza bił on, do śmierci w 1592 roku, w złotostockiej mennicy złote dukaty i srebrne talary. Złoty Stok odziedziczył jego brat Piotr Wock. Również i on bił w mennicy złote dukaty do 1595 roku. W 1599 roku Piotr Wok, zmuszony przez wierzycieli, którym jego zmarły brat winien był około 1 mln. talarów, sprzedał Złoty Stok księciu brzesko-legnickiemu Joachimowi Fryderykowi za 15.000 talarów (około 10.000 dukatów). Książę Joachim Fryderyk bił w Złotym Stoku srebrne i złote monety tylko 2 lata bo zmarł w 1602 roku. Osierocił dwóch nieletnich synów Jana Chrystiania i Jerzego Rudolfa. Władzę w księstwie sprawowała wówczas ich matka Anna. Po jej śmierci w 1605 roku mennica w Złotym Stoku wybiła monety okolicznościowe, a opiekę nad jej synami przejął ich wuj, książę ziębicko-oleśnicki Karol II. Kiedy obaj książęta osiągnęli pełnoletniość (Jan Chrystian w 1509 roku, a Jerzy Rudolf w 1512 roku) podzieli księstwo miedzy siebie. Jan Chrystian otrzymał księstwo brzeskie (razem ze Złotym Stokiem), a Jerzy Rudolf księstwo legnickie. Mennica w Złotym Stoku biła ich wspólne srebrne i złote monety od 1602 do 1621 roku. Na monetach tych bracia występują razem i tytułują się książętami legnicko-brzeskimi. Kiedy w 1618 roku wybuchła wojna trzydziestoletnia (1618-48) Śląsk, pod przywództwem księcia Jana Chrystiana, wystąpił przeciw Habsburgom. W 1620 roku ludność Śląska zaczęły łupić oddziały lisowczyków, a w 1621 roku także oddziały cesarskie. Książę Jan Chrystian musiał opuścić swoje księstwo brzeskie, a kopalnie w Złotym Stoku zaprzestały wydobycia złotonośnej rudy. W takich warunkach złotostocka mennica skończyła bicie monet...' Reference: F.u.S. 1417, Kalinowski 474 (R4), Kopicki 5024 (R4)
Grade: VF+
Price realized | 5'952 EUR |
Starting price | 2'381 EUR |