Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk

Auction 19  –  16 - 18 March 2019

Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk, Auction 19

Polish, Russian and World Rarities

Part 1: Sa, 16.03.2019, from 9:00 AM CET
Part 2: Su, 17.03.2019, from 9:00 AM CET
Part 3: Mo, 18.03.2019, from 5:00 PM CET

Stephan Batory
POLSKA/ POLAND/ POLEN/ LITHUANIA/ LITAUEN

Stephan Batory. Trojak (3 grosze) 1579, Danzig PCGS XF
Aw.: Popiersie króla w prawo, w antycznej promienistej koronie i zbroi. W otoku: STEPHAN D G REX POL D PRVSSRw.: U dołu w kartuszu herb miasta oraz znaki mennicze; po lewej gałązka laurowa, po drugiej stronie pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. Od góry napis pięciowierszowy: III / GROSS AR / TRIP CIVI / GEDANENSIS / 15-79Moneta o nietypowym wyobrażeniu królewskim, głowa króla w antycznej rzymskiej promienistej koronie. Korona symbolizowała Jowisza, boga wojny. Trojak należy do stosunkowo rzadkich i bardzo poszukiwanych monet Stefana Batorego z uwagi na nietypowe wyobrażenie władcy. Znane dwie drobne odmiany stempla różniące się liczbą listków i jagódek na gałązce laurowej, nasz egzemplarz jest z siedmioma listkami.Ładnie zachowane detale, delikatny połysk, patyna. Wyjątkowo lubiana i poszukiwana moneta. Kopicki 7434; CNG 131; Iger G.79.1.a (R5); Parchimowicz (Batory) 172.a1
Waga/Weight: Metal: Średnica/diameter:
Stan zachowania/condition: PCGS XF (PCGS XF)

Price realized 4'200 PLN
Starting price 4'000 PLN