Wielkopolska?, Brakteat - Półpostać w płaszczu pod łukiem z wieżą Bardzo rzadki brakteat nieobecny m.in. w wybitnej kolekcji średniowiecza z naszej 10 aukcji. Jeden z brakteatów z ikonografią przedstawiającą władcę w budowli, znany z szeregu brakteatów różnych władców piastowskich z przełomu XII/XIII wieku. Ten typ, zdaniem Edmunda Kopickiego, przypisywany jest śląskiemu mennictwu Henryka I Brodatego lub Henryka II Pobożnego. Wyróżniający się m.in. brakiem napisu na listwie łuku i popiersiem na wprost. Bardzo trudny do atrybucji, co podkreśla Witold Garbaczewski:
' Czysto stylistycznie to nieokreślony brakteat piastowski z przełomu XII i XIII wieku. Średnica jest mała jak na klasyczne brakteaty płaskie. Niewysoki relief wskazywałby na początek XIII wieku. Datowałbym go na okres ok. 1190-1220, z dużym znakiem zapytania '.
Przedstawienie: stojąca na wprost półpostać w płaszczu, trzymająca w prawicy przedmiot na długiej lasce. Postać pod łukiem budowli (w bramie?) z dwiema wieżami i stożkową kopułą centralnie. O rzadkości typu może świadczyć fakt, że najbliższy typem brakteat zilustrowany w 'Ikonografii' jest egzemplarzem, któremu brakuje prawie połowy. Reference: Garbaczewski (Ikonografia) 265 (odmiana), Kopicki 6584 (R6)
Price realized | -- |
Starting price | 61 EUR |