HISPANIA ANTIGUA. CALAGURRIS. Augusto. As. A/ Cabeza laureada a der.; (IM)P CAESAR AVGVSTVS P (P). R/ Toro a der., delante II/VIR; (M CAL I)-(C) SEMP BARBA (Q B)AEB FLAVO. AE 12,93 g. 27 mm. I-422. APRH-447. ACIP-3127. Pátina oscura. MBC+.
Price realized | 220 EUR |
Starting price | 100 EUR |