Wielkopolska, Władysław Odonic 1207-1239, Denar brakteatowy, Gniezno - popiersie Św. Wojciecha - RZADKI
Piękna, połyskowa moneta w patynie dawnego zbioru.
Przedstawia głowę na wprost, z sięgającymi do ramion włosami. W otoku napis: +ADALVERTVS, czyli zniekształcony zapis imienia św. Wojciecha. Bardzo rzadki denar brakteatowy o specyficznej technice bicia, określony przez prof. B. Paszkiewicza jako 'półbrakteat pleonastyczny' tj. '(...) o przenikających się wzajemnie stemplach dwu stron, powtarzających tą samą treść'. Emisja przypisywana mennicy w Gnieźnie, datowana na lata 30-te XIII w.
Jedno z nielicznych notowań po 2000 r. na jakie natrafiliśmy to 66 aukcja WCN (poz. 204 sprzedana za 7.280 zł). Okazowy egzemplarz w znakomitym stanie zachowania. Wspaniała sztuka. Srebro, średnica 15-15.5 mm, waga 0.21 g
Grade: XF+
Reference: Garbaczewski 152, Kopicki 247 (R4), Stronczyński 181
Price realized | 1'686 EUR |
Starting price | 625 EUR |