GNDM

Auction 10  –  8 - 13 February 2020

GNDM, Auction 10

Ancient, Polish and World Coins, Paper Money, Shares and Literature

Part 1: Sa, 08.02.2020, from 10:00 AM CET
Part 2: Su, 09.02.2020, from 12:00 PM CET
Part 3: Mo, 10.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 4: Tu, 11.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 5: We, 12.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 6: Th, 13.02.2020, from 5:00 PM CET

Wielkopolska, Władysław Odonic 1207-1239, Denar brakteatowy, Gniezno - popiersie Św. Wojciecha - RZADKI
Piękna, połyskowa moneta w patynie dawnego zbioru.
Przedstawia głowę na wprost, z sięgającymi do ramion włosami. W otoku napis: +ADALVERTVS, czyli zniekształcony zapis imienia św. Wojciecha.  Bardzo rzadki denar brakteatowy o specyficznej technice bicia, określony przez prof. B. Paszkiewicza jako 'półbrakteat pleonastyczny' tj. '(...) o przenikających się wzajemnie stemplach dwu stron, powtarzających tą samą treść'. Emisja przypisywana mennicy w Gnieźnie, datowana na lata 30-te XIII w.
Jedno z nielicznych notowań po 2000 r. na jakie natrafiliśmy to 66 aukcja WCN (poz. 204 sprzedana za 7.280 zł). Okazowy egzemplarz w znakomitym stanie zachowania. Wspaniała sztuka.  Srebro, średnica 15-15.5 mm, waga 0.21 g

Grade: XF+
Reference: Garbaczewski 152, Kopicki 247 (R4), Stronczyński 181

Price realized 1'686 EUR
Starting price 625 EUR