Brakteat (koniec XII w.) - Prawica Pańska / dłoń w rozecie - rzadkość (R7)
Typ brakteata, znany ze znaleziska z Głębokiego.
O przedstawieniu często spotykanym w sztuce średniowiecznej, tzw. Prawicy Pańskiej, jednak bardzo rzadkim dla polskiego mennictwa brakteatowego. Jak podkreśla W. Garbaczewski, niniejszy typ jest 'jedynym w mennictwie piastowskim dojrzałego średniowiecza przykładem z motywem rozpostartej ręki'.
Przedstawienie: dłoń w sześciołukowej rozecie, z dodatkowymi znakami w czterech łukach. Egzemplarz pęknięty, podklejony na taśmę, celem zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Bardzo rzadki.
Srebro, średnica 16 mm, waga 0.15 g
Grade: F+
Reference: Kopicki 302.as (R7), Stronczyński XXII.93
Price realized | 515 EUR |
Starting price | 200 EUR |