GNDM

Auction 10  –  8 - 13 February 2020

GNDM, Auction 10

Ancient, Polish and World Coins, Paper Money, Shares and Literature

Part 1: Sa, 08.02.2020, from 10:00 AM CET
Part 2: Su, 09.02.2020, from 12:00 PM CET
Part 3: Mo, 10.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 4: Tu, 11.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 5: We, 12.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 6: Th, 13.02.2020, from 5:00 PM CET

Brakteat (XII w.?) - Smok biegnący w prawo - Wielkopolska? - rzadkość
Brakteat o pięknej i intrygującej ikonografii. Na stemplu tego niemego, niepozornego brakteata widzimy jednego z najciekawszych smoków na monecie polskiej. Jego cechy charakterystyczne to rozpostarte, gadzie skrzydła, zasupłany ogon oraz dwie szponiaste łapy. Towarzyszy mu krzyżyk na piersi, jak gdyby neutralizując demoniczną moc wcielenia samego Szatana. Jest to bez wątpienia jedno z piękniejszych przedstawień smoków i to nie tylko na stemplach monet. Możemy zauważyć, że wyobrażony tu potwór zbliża się do smoków, jakie widzimy na kartach iluminowanych rękopisów hebrajskich, wykonanych głównie w XIII w. Smok jako jedyny motyw na stemplu pojawia się w numizmatyce piastowskiej bardzo rzadko. Spotykamy go m.in. na brakteacie hebrajskonapisowym Mieszka III (Str.136) i na brakteacie Kazimierza Sprawiedliwego (Str.140). Jaką funkcję tam pełni? Możemy przypuszczać, że – podobnie jak syrena – jest tutaj swego rodzaju apotropaionem. Jego symbolika może być także zakorzeniona w pogańskiej, przedchrześcijańskiej jeszcze tradycji i odnosić się do samego władcy jako księcia silnego, gwałtownego, ale jednocześnie sprawiedliwego, potrafiącego zadbać o powierzony sobie lud. Aspekt demoniczny uległby tutaj redukcji na korzyść apoteozy pana menniczego. Bardzo rzadka pozycja. Polecamy.
Srebro, średnica 15-16 mm, waga 0.11 g

Grade: VF+
Reference: Kopicki 302 (R8), Stronczyński 81

Price realized 1'874 EUR
Starting price 500 EUR