GNDM

Auction 10  –  8 - 13 February 2020

GNDM, Auction 10

Ancient, Polish and World Coins, Paper Money, Shares and Literature

Part 1: Sa, 08.02.2020, from 10:00 AM CET
Part 2: Su, 09.02.2020, from 12:00 PM CET
Part 3: Mo, 10.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 4: Tu, 11.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 5: We, 12.02.2020, from 5:00 PM CET
Part 6: Th, 13.02.2020, from 5:00 PM CET

Brakteat nieokreślony z przełomu XII/XIII w. - popiersie z palemką
Bardzo rzadki brakteat znany z zaledwie kilku egzemplarzy. Moneta z terenów Polski, z przełomu XII-XIII wieku, o wciąż nieokreślonej atrybucji, przypisywana obecnie Konradowi I (1220-1227). Przedstawiająca stojącą na wprost półpostać w szacie biskupiej - ornacie, o charakterystycznej, trójkątnej formie. Trzymającą krzyż z prawej strony, a z lewej unoszącą gałązkę palmową. Ze względu na te cechy ikonografii upatruje się w niej biskupa-męczennika, najprawdopodobniej Św. Wojciecha. Sama zaś gałązka palmowa stanowiła ważny symbol w ikonografii średniowiecza, gdyż w kulturze przesiąkniętej chrześcijaństwem kojarzona była ze zwycięstwem nad złem, grzechem.
Egzemplarz pęknięty z wyraźnymi ubytkami, zabezpieczony podlepką.
Srebro, średnica ~16.5 mm, waga 0.10 g

Grade: F-VG
Reference: Kopicki 6593x (R6), Garbaczewski 485

Price realized 117 EUR
Starting price 125 EUR