Mieszko III, Brakteat łaciński - dwie półpostacie - b.rzadki
Charakterystyczny, bardzo rzadki brakteat Mieszka III. Typ z dwiema półpostaciami zwróconymi do siebie, trzymającymi wspólnie proporzec. Pod nimi listwa z napisem MEZICO. Emisja datowana przez Dobrochnę Gorlińską na lata 1184-1194. Nawiązująca ikonografią do idei współrządów. Jak opisuje go W. Garbaczewski: ' Uważa się, że najprawdopodobniej wyobrażeni zostali tutaj Mieszko III (po lewej stronie - jako osoba ważniejsza trzyma drzewce proporca wyżej niż towarzysz, a jego imię uwidoczniono w napisie) oraz Kazimierz Sprawiedliwy '. D. Gorlińska twierdzi, że ' bicie monet z takimi przedstawieniami trzeba łączyć ze staraniami Mieszka o zdobycie wpływów w Krakowie, tj. z jego posunięciami zmierzającymi do porozumienia z Kazimierzem przy jednoczesnym sprzeciwie poddania się jego władzy '. Egzemplarz pęknięty, z ukruszeniami, podklejony na kartę taśmą, celem zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem się. Poza tym moneta o bardzo ładnej czytelności rysunku. Zważywszy na rzadkość, warta włączenia do kolekcji.
Srebro, średnica 20-21 mm, waga ~ 0.2 g
Grade: F
Reference: Garbaczewski 96, Kopicki 70 (R5), Stronczyński T.100
Price realized | 363 EUR |
Starting price | 200 EUR |