Mieszko III, Brakteat łaciński, Gniezno - Głowa w mitrze - RZADKOŚĆ
Mennictwo Mieszka III Starego należy do najbardziej interesujących, a z pewnością najbardziej różnorodnych, w polskim średniowieczu. Władca ten po wstąpieniu na senioralny tron przeprowadził radykalną reformę pieniężną, w miejsce dwustronnych denarów wprowadzając brakteaty, które wybijał w kilku mennicach (m.in. w Krakowie, Gnieźnie czy Kaliszu). Jego brakteaty dzielą się na typy z napisami łacińskimi oraz hebrajskimi, a wielkość i różnorodność emisji tych ostatnich stanowi ewenement w skali całej Europy. Niezwykle interesująca jest ikonografia monet Mieszka, widzimy tutaj małą encyklopedię symboli obecnych w średniowiecznej ikonosferze, przede wszystkim władcę we wszelkich możliwych ujęciach. Oto jedno z nich. Brakteat łaciński z głową księcia w reprezentacyjnej mitrze z pendiliami, na wprost, z napisem + DVX MISICO w otoku. Emisja mennicy w Gnieźnie (bądź Krakowa), datowana na początki panowania Mieszka III (lata 1173-1177), być może wybita nawet na inaugurację jego rządów. Jak opisuje ją Witold Garbaczewski: 'Mitra książęca na głowie władcy jest tutaj symbolem władzy zwierzchniej, której umocnienia pragnął Mieszko III przez cały czas sprawowania pryncypatu i do której wytrwale dążył po wypędzeniu z Krakowa w 1177 r.'
Jeden z najbardziej efektownych brakteatów Mieszka III na niniejszej aukcji. Bardzo dobrze, w pełni czytelny egzemplarz. Bez uszkodzeń, z pięknym połyskiem i lekką patyną. Rzadkość. W archiwach polskich firm tylko JEDNO notowanie na przestrzeni ponad 20 lat (WCN 22 aukcja z 2000 r.). O jego rzadkości świadczy również fakt, iż w referencyjnej publikacji 'Świat Brakteatów' zilustrowano go jedynie ryciną. W tym stanie praktycznie unikalny. Polecamy. Srebro, średnica 18-19.5 mm, waga 0.24 g
Grade: AU
Reference: Garbaczewski 92, Gorlińska s.3-5, Kopicki 65 (R6), Stronczyński T.95
Price realized | 10'539 EUR |
Starting price | 2'500 EUR |