Zygmunt III Waza, Talar Toruń 1629 (Brandtalar) - płonące miasto - b. rzadki
Pierwszy talar miasta Torunia! Atrakcyjna i rzadka, pamiątkowa emisja zapoczątkowana w 1630 roku, zwana potocznie Brandtalarem. Wybita dla uczczenia obrońców miasta, którzy w roku 1629 oparli się armii szwedzkiej. Jak opisuje Jarosław Dutkowski, Rada Miasta wraz z Ordynkami postanowiła, aby '...corocznie od bieżącego roku poczynając w dzień 16 lutego uroczyście obchodzić wielkie ocalenie'. Ponadto na pamiątkę tego wydarzenia nakazano wybić złote i srebrne monety. W tym celu otwarto własną, nieczynną od 150 lat mennicę.
Przedstawiająca na rewersie spowitą płomieniami i kłębami dymu panoramę miasta. Odmiana bez sygnatury Henryka Heme. Ładny egzemplarz. Niedoskonałości bicia widoczne w napisach strony herbowej. Egzemplarz z widocznymi śladami obiegu, ale niezużyty w nim. Bardzo urokliwie zachowana strona z panoramą płonącego miasta, gdzie tło zachowało połysk, na którym pojawiła się piękna, kolorowa patyna. Ładna, warta uwagi sztuka rzadkiej, pamiątkowej monety.
Grade: VF/VF+
Reference: CNCT 1328 (R4), Hutten-Czapski 1594 (R), Kopicki 8242 (R4), Davenport 4369
Poland, Polen, Pologne, Sigismund III Vasa, Thorn, Thaler, Taler, Brandtaler, Brandthaler
Price realized | 6'074 EUR |
Starting price | 5'176 EUR |