GNDM

Auction 15  –  1 - 7 October 2021

GNDM, Auction 15

Ancient, Polish and World Coins, Paper Money, Shares and Literature

Part 1: Fr, 01.10.2021, from 7:00 PM CEST
Part 2: Sa, 02.10.2021, from 11:00 AM CEST
Part 3: Su, 03.10.2021, from 11:00 AM CEST
Part 4: Mo, 04.10.2021, from 5:30 PM CEST
Part 5: Tu, 05.10.2021, from 5:30 PM CEST
Part 6: We, 06.10.2021, from 5:30 PM CEST
Part 7: Th, 07.10.2021, from 5:30 PM CEST

Powstanie Listopadowe, KOMPLET pudełko 'Pamiątka' i monety 1831 Piękny, bardzo rzadko spotykany komplet złożony z pudełka 'Pamiątka 1831' i wszystkich nominałów monet Powstania Listopadowego. Niewątpliwym atutem jest tutaj fakt, że jest to naturalny, nieprzebierany komplet (bez banknotu) z atrakcyjnymi monetami - zarówno stanem, jak i odmianą.
3 grosze - SKRĘTKA (około 20 stopni w lewo), egzemplarz w naturalnym, delikatnym brązie szufladowej patyny; praktycznie nieobiegowy relief. Zupełnie nietknięta strona z nominałem, z ostrymi detalami i dobrze widocznymi, drobnymi żyłkami liści w wieńcu. Ostrość strony herbowej mniejsza, ale np. brak krzyża na tarczy Pogoni, czy piór na brzuchu orła to raczej efekt cech stempla, a nie obiegu. W zakamarkach ładnie przebłyskuje naturalny pomarańcz menniczej powierzchni. W naszej ocenie moneta na notę MS, rzędu MS62.  10 groszy - nieznaczne ubytki bielenia na najwyższych partiach reliefu; pięknie zachowane srebrzenie i menniczy stan większości powierzchni; połysk i delikatna, charakterystyczna, złotawo-seledynowa patyna. Piękna moneta.   2 złote - stan na poziomie 2-, zauważalnie wyoblony relief, ale bez starć. Ładna patyna, bardzo dobra prezencja.  5 złotych - dobry, drugi stan zachowania. Dobry relief, ładna patyna i zachowany w dużej mierze połysk menniczy.  Dukat - wyraźnie rzadsza odmiana z kropką po pochodni, która według kwerendy TPZN stanowi zaledwie 17% populacji (79% to odmiana z kropką przed pochodnią). Lekko obiegowy stan zachowania, bez nietypowych defektów. Dość liczne drobne ryski na powierzchni, wynikające z naturalnego obiegu, nie zaś czyszczenia; w dużej mierze zachowane naturalne lustro mennicze. Piękna prezencja. Stan zachowania 2-. Pudełko ciemnoczerwone, typ z tłoczonym napisem 'Pamiątka 1831.' i ornamentami na otoku pokrywy. Zewnętrzny ornament i napis złocone, złocenie z miejscowymi ubytkami i przygaszone patyną. Haczyk zapięcia i podkładka od niego zdjęte z gwoździka mocującego, osobno w torebce. Zawias pokrywy po renowacji, z nowszej skóry dobrze dobranej kolorystycznie. Miejscowe przerwania wewnętrznego materiału pokrywy, poza tym stan dobry.
Atrakcyjny patriotyk pamiętający czasy Powstania.  Polecamy.

Price realized 6'444 EUR
Starting price 3'556 EUR