Denary krzyżowe (3szt) CNP VI typu POLSKIEGO w tym rzadki CNP 855
Ładne, ponadprzeciętne egzemplarze, z wysoko podniesionymi obrzeżami. Trzy ciekawe polskie naśladownictwa krzyżówek typu CNP VI, możliwe że wybijane w kaliskiej mennicy. Dwa z nich reprezentują odmiany CNP 858, natomiast jedna CNP 855 jest dość dużą rzadkością kolekcjonerską. Datowane na około 1090 r. Zaczynając od lewej strony: Awers: krzyż prosty z ●●●● w kątach ramion krzyża, w otoku: I▲▲(…)▲▲(…)X▲▲.
Rewers: krzyż kawalerski z ∩ w jednym z kątów ramion krzyża, w otoku: (…) R▲▲. Awers: krzyż prosty z ●●●● w kątach ramion krzyża, w otoku widoczna szczątkowo legenda otokowa.
Rewers: krzyż kawalerski z ∩ w jednym z kątów ramion krzyża, oraz charakterystyczne uszkodzenie stempla, otok niewidoczny Awers: krzyż prosty z ●●●● w kątach ramion krzyża, legenda otokowa nieczytelna.
Rewers: krzyż kawalerski z ∩ i + w dwóch naprzeciwległych kątach krzyża, otok niewidoczny. Srebro, średnica 12-13 mm, waga 0.77, 0.77 i 0.76 g
Reference: Gumowski CNP 858 i 855
Grade: XF
POLAND POLEN MEDIAVAL Anonymous issues
Price realized | 85 EUR |
Starting price | 25 EUR |