Carlo II 1504-1553
3 Grossi, III Tipo, Torino (?), ND, AG 3.48 g.
Avers : CAROLVS II DVX SABAVD
Revers : MAVRICIVS SANCTVS OR(APR)ONO
Ref : MIR 375d (R5), Sim. 47 var., Biaggi 322 var.
Conservation : TTB/SUP. Rarissime.
Price realized | 2'000 EUR |
Starting price | 2'000 EUR |