Clemente IX 1667-1669 (Giulio Rospignoli) Testone, AG 9.59 g. Avers : CLEM IX – PONT MAX Revers : AVXILIVM DE SANCTO Ref : Munt. 5, Berman 1970 Conservation : TTB/SUP. Rare