Amedeo VIII Duca 1416-1440 Quarto di Grosso, II tipo, Savoiardo, Chambéry, ND, Mi 1.47 g. Ref : MIR 143d, Sim. 39/3, Biaggi 127 Conservation : TTB-SUP